סיורים אורבניים וקולינריים

תל אביב – העיר העברית הראשונה,
עיר קוסמופוליטית שהוקמה על חולות.

בין הישן לחדש,
תל אביב שואפת לייצג את ערכי הפלורליזם,
הליברליות, החופש והחדשנות. 


הצטרפו אלי לסיור בעיר ויחד נגלה מקומות
וסיפורים נסתרים בשבילים מוכרים.

סיור אורבני בנחלת בנימין וכרם התימנים

בין שימור להתחדשות – אדריכלות ואמנות רחוב בלב הפועם של
תל אביב

סיור לא שגרתי במרכז ההיסטורי של תל אביב. באזור זה טמונים סיפורים נסתרים ומרתקים, מבנים היסטוריים ייחודיים לשימור וביניהם מאות יצירות גרפיטי. בסיור אחשוף מבחר מרתק מסיפורים אלו, נדבר על האדריכלות של העיר הלבנה ונכיר את הסצנה הבועטת של אמנות רחוב באזור. נשוטט בשכונה שהוכרה כאחת השכונות המגניבות העולם ומהווה עליה לרגל עבור תיירים וישראליים.

לתל אביב היה תפקיד מרכזי בחברה היהודית בפלשתינה. נסייר בין הבניינים ההיסטוריים שהוכרו על ידי אונסק"ו כמבנים לשימור ונטייל בשכונת נחלת בנימין, הידועה בזכות המדרחוב והיריד אמנות ואומנות וחנויות הבדים הפכה לאחרונה לפנינה אורבנית ומוזיאון לאמנות רחוב פתוח לכל.

מבנה מיוחד סיור אורבני בתל אביב
סיור בתל אביב עם אינה

בסיור נתבונן על אמנות רחוב שצובעת את המרחב ומדברת מהקירות. נסתובב בכרם התימנים – אחת מתוך 15 השכונות המגניבות בעולם לפי המגזין Time Out (2019) ונדבר על השינויים, המגמות ותהליכי הג'נטריפיקציה מואצת באזור. 

משך הסיור כשעתיים

בימי שלישי ושישי מתקיים במדרחוב
נחלת בנימין יריד האומנים והאומניות.
ניתן לשלב עם הסיור הקולינרי בשוק הכרמל
וכרם התימנים.

הסיור האורבני על המפגש בין הישן לחדש, בין השימור להתחדשות הוא הזמנה לסייר באתרים נסתרים בשבילים מוכרים.

סיורים קולינריים

המטבח היהודי השתנה במהלך ההיסטוריה של עם ישראל, חלק מהמנות נשמרו. לאורך ההיסטוריה כולה הבישול היה מטלה נשית והיה מקור להזנה, לנחמה וליצירת זיכרונות. בשלניות העבירו ידע אחת לשנייה מדור לדור ומחוץ לבית התפתח הבישול כמקצוע. 

הסיור בשוק הוא חלון ראווה לסיפורים וטעמים שבמשך דורות השאירו חותם על התרבות והחברה האנושית. 

הצטרפו אלי למסע קולינרי באחד השווקים של העיר.

סיור קולינרי בתל אביב עם אינה , צלחת חומוס

סיור קולינרי בשוק הכרמל וכרם התימנים

הטעמים של השוק בין הכרם לנחלה

שוק הכרמל הוא השוק הוותיק והמוכר ביותר בתל אביב. למרות חזונה של ראשית תל אביב להיות עיר גנים ללא מסחר, הנסיבות ההיסטוריות הובילו להיווסדו של השוק ע"י העולים מרוסיה עבור תושבים ותושבות העיר המתפתחת. מאז השוק הפך למקום האהוב על ידי ישראלים ותיירים בזכות האווירה העליזה שלו והסצנה הקולינרית שמצליחה להפתיע גם את אניני טעם. 

לצד באסטות ומסעדות וותיקות בהן אפשר למצוא מאכלים שמכינים כאן כבר שלוש וארבע דורות, נראה מקומות חדשים שנפתחו בחצר האחורית של השוק בשנים האחרונות.  שוק הכרמל הנמצא בין נחלת בנימין לכרם התימנים מאפשר לחוות את המפגש של טעמים ותרבויות לצד תהליכי התפתחות עירונית מואצת באזור.

סיור קולינרי תל אביב
סיור קולינרי בתל אביב עם אינה מוכר בשוק

נסייר בסמטאות כרם התימנים, השכונה שהוקמה לפני תל אביב והיום נחשבת לאחת השכונות המגניבות בעולם  וידועה בדירות Airbnb ומקומות בילוי שמושכים תיירים וישראלים. 

במהלך הסיור נפגוש את הא.נשים מאחורי הסירים,
נשמע את הסיפורים על המאכלים עם ניחוח של געגוע למטבח של סבתא, בין הכמיהה להעביר מסורת ללשמר זהות והרצון להשתלב. 

נראה איך כל אלה מוצאים את מקומם בעיר הסואנת ונכיר את הסצנה הקולינרית ההכי שווה בעיר! 

משך הסיור כשלוש שעות

ניתן להתחיל את הסיור בשדרות רוטשילד על הקמת תל אביב או לשלב עם הסיור אדריכלות ואמנות רחוב בנחלת בנימין.

סיורים בדרום תל אביב .
סיור קולינרי בשוק לוינסקי

גפילטע-חריימה – שורשי הסטארט-אפ
של המטבח הישראלי

המטבח הישראלי יצר את הפיוז'ן שמוכר היום בעולם בין שאר הצלחות שלנו כ-Start-up Nation. ארוחת הבוקר הישראלית ומאכלי העדות בשילוב עם נסיבות היסטוריות והחוצפה הישראלית, יצרו את העולם הקולינרי שמהווה מוקד עליה לרגל עבור פודיס ואוהבי תרבות ואוכל מכל העולם. 

שוק לוינסקי הוא אחד השווקים המפתיעים בעיר, מצליח להפתיע גם מי שמתמצאים היטב בסצנה הקולינרית של תל אביב. השוק הוקם לפני כמעט 100 שנה ועדיין מכיל את מיטב המאכלים שהביאו לארץ יהודי הבלקן והמזרח אליהם הצטרפו יהודי ברית המועצות וגאורגיה.

סיור קולינרי בתל אביב שוק לוינסקי
סיור קולינרי בתל אביב

הרחוב מלא צבעים וריחות של התבלינים והדליקטסים מהמעדניות המנוהלות על ידי דור שלישי ורביעי של המייסדים לצד מוסדות חדשים שנפתחו לאחרונה והפכו את הטיול בשוק לוינסקי לחוויה רב תרבותית ורב חושית. 

נכיר מהו גרגר הזהב של מזרח התיכון, נטעם מאכלים מהמטבח היהודי המזרח-אירופאי ודליקטסים בלקניים, נרים לחיים ונשמע על תבלינים, תרופות ועין הרע מוותיקי השוק. 

סיור חוויתי, מרתק וטעים!

משך הסיור כשלוש שעות

סיור קולינרי בשוק התקווה

הכי אותנטי, הכי מפתיע, הכי צבעוני

אחד השווקים שעדיין, כן עדיין, מצליח לשמור על האותנטיות ולא מנסה להרשים. הסיור בשוק התקווה הוא הזמנה להכיר את הטעמים שיחזירו אותנו במכונת הזמן לסיפורים המשפחתיים והמתכונים שהביאו איתם היהודים שעלו מעיראק, תימן וסוריה והקימו את השוק בשנות ה-30 של המאה הקודמת. 

סיור קולינרי בשוק התקווה מגש קובות
סיור קולינרי תל אביב

הסיור בין הדוכנים של ירקות, פירות ולחמים באווירה הכי לא מתויירת שאפשר לדמיין בדרום תל אביב. נבקר במאפייה התימנית שהופכת לחמארה שוקקת באמצע השוק, נכנס לאחת המסעדות העיראקיות הוותיקות בשכונה ונמשיך לטעימה של גוז'גוז'ה מבשר כבש או בקר ואפשר גם דלעת כאופציה טבעונית.
גולת הכותרת של המקום היא הלפיושקה – לחם בוכרי מסורתי שנאפה בטאבון קיר ענק. בסיור נטעם עוד מנות מהמטבח היהודי המסורתי של מזרח התיכון וארצות הבלקן והמזרח.

הסיור בשוק התקווה הוא חוויה להכיר את הא.נשים שחיים את השכונה, לשמוע את הסיפורים על המציאות היומיומית והמגמות העכשוויות של התפתחות עירונית בדרום תל אביב, שלא פוסחת על השכונה. 

סיור של טעימות וסיפורים מקומיים באחד השווקים הכי האותנטיים של ישראל.

משך הסיור כשלוש שעות

סיור ביפו . סיור קולינרי בשוק הפשפשים ביפו

שילוב רב-תרבותי
בין מזרח ומערב בניחוח יפואי

"מצרים העתיקה, ישראל העתיקה ויוון העתיקה, סוריה, אוּר ובבל, צוֹר, צידון וקרתגו, קונסטנטינופול, אלכסנדריה וירושלים הן כולן ממדים של הלבנט. כך גם היהדות, הנצרות והאסלאם […]. הלבנט איננו מערבי או מזרחי, נוצרי, יהודי או מוסלמי באורח בלעדי." ז'קלין כהנוב, סופרת ומסאית ישראלית ילידת קהיר – "ממזרח שמש (1978) ".

שוק הפשפשים הוקם במאה ה-19 מחוץ לחומות של העיר יפו – אחת מערי הנמל העתיקות בארץ ישראל ובאגן הים התיכון. בזכות הסוחרים, עולי הרגל והיהודים שהגיעו ליפו נוצרה הזדמנות לשילוב רב-תרבותי בין מזרח ומערב.

סיור קולינרי בשוק הפשפשים הוא לא רק חוויה של טעם, הוא חוויה רב חושית של ריחות, צבעים, מרקמים וטעמים. לצד חנויות יד שנייה ופריטים נוסטלגיים, בולטים חנויות רהיטים, מעצבים וגלריות אמנות. בתי קפה וברים חדשים לצד מוסדות קולינריים וותיקים מציבים את הסצנה הקולינרית של יפו עיר נמל במרכז והופכים את השוק למתחם בילוי תוסס.

מגדל השעון, סיור קולינרי יפו תל אביב
סיור קולינרי שוק הפשפשים תל אביב

במהלך הסיור נטעם מאכלים מהמטבח הבלקני, הצרפתי, המזרח תיכוני לצד הפיוז'ן שיצר המטבח הישראלי מחומרי גלם מקומיים בשיטת יצור מסורתית. נשתה את המשקה של יפו – מיץ תפוזים, המוכר בכל העולם בזכות המותג Jaffa ונשמע על צ'בורשקה – דמות ספרותית מספרי ילדים האהובה על כל ילד וילדה סובייטיים. אספר איך צ'בורשקה הגיע לארגז תפוזים שנשלח מישראל מברית המועצות בתקופה של ניתוק היחסים בין המדינות.

לא רק קולינריה – הסיור בשוק הפשפשים הוא הזדמנות להציץ בגלריות אמנות, חנויות מעצבים, להכיר פינות חמד נסתרות ולשוטט בין העולם הישן והחדש בחניות יד שנייה.
התחדשות עירונית וההשקעה בבינוי ושיקום במתחם השוק, יחד עם פרויקטים חדשים ושיפוץ האזור הופכים את סיור לחגיגה של רב-תרבותיות במפגש עם מזג הלבנט וניחוח אירופאי.

משך הסיור כשעתיים

ניתן לשלב עם סיור ביפו העתיקה והנמל – סיפורי מקרא ודמויות שהשאירו חותם ביפו מתוך מקורות היסטוריים וחפירות שנערכו בעיר וחשפו את העבר הקדום שלה ואת מקומה כעיר חשובה בהתפתחות הדתות, התרבויות וההיסטוריה של ימינו.

אמרו על הסיורים

סיירו איתי

להזמנת סיור וחוויה אורבנית ייחודית

מזמינה אותך למלא פרטים ליצירת קשר